W Internecie można znaleźć wiele porad, zarówno na forach jak i w artykułach na portalach zdrowotnych. Często jednak wprowadzają one w błąd i pokazują zły obraz karate. Przygotowaliśmy więc kilka wskazówek. Jak zacząć, co musisz wiedzieć i jak wyglądają pierwsze treningi karate tradycyjnego. Przede wszystkim wiedz, że karate jest dla każdego. Nie ważne ile masz lat.
Jak zacząć:
- Przede wszystkim wiedz, że karate jest dla każdego. Nie ważne ile masz lat.
- Karate tradycyjne mogą ćwiczyć dzieci od 5 roku życia, natomiast nie ma górnej granicy wiekowej. I nie jest to tylko zwykła formułka, jeśli przyjdziesz na pierwszy trening przekonasz się, że ćwiczą tam osoby w każdym wieku.
- Boisz się, że będziesz śmiesznie wyglądać w grupie, której większość stanowią dzieci.
To bardzo częsty powód, dla którego ludzie nie zaczynają ćwiczyć, mimo że naprawdę chcą. W wielu klubach są oddzielne zajęcia dla osób dorosłych i dla dzieci - po prostu zadzwoń i zapytaj. Jeśli jednak z jakichś powodów, klub nie mógł sobie pozwolić na uruchomienie kilku grup wiekowych - nie przejmuj się. Instruktorzy, którzy prowadzą zajęcia to profesjonaliści i potrafią tak pokierować treningiem, że nie odczujesz tej różnicy. Nikt z ćwiczących nie będzie też widział w tym nic dziwnego, każdy jest do tego przyzwyczajony. A jeśli boisz się opinii osób z zewnątrz, to pomyśl, że po pierwsze najczęściej nie mają oni żadnej opinii, a po drugie jeśli mają, to będą dalej siedzieć na kanapie w domu, podczas gdy Ty będziesz się rozwijać. - Nie musisz być wysportowany, rozciągnięty, w dobrej kondycji.
Dlatego zapisujesz się na zajęcia karate tradycyjnego, żeby to wszystko dopiero osiągnąć.
Jak przygotować się do pierwszego treningu:
- Nie chcesz od razu kupować karategi.
I dobrze, bo nie musisz. Na pierwsze treningi wystarczy Ci wygodny dres. Karategę kupisz, kiedy już poćwiczysz i będziesz wiedział, że chcesz to robić dalej. - Nie musisz kupować żadnego specjalnego obuwia.
Karate ćwiczy się na boso, nie są Ci więc potrzebne żadne nowe buty. - Nie musisz kupować żadnych ochraniaczy.
Karate tradycyjne jest sportem bezkontaktowym. Przez dość długi czas nie będziesz też ćwiczyć walki, a jedynie podstawowe techniki i bloki. A nawet później nie będziesz na treningu potrzebował żadnych ochraniaczy, bo nie ćwiczy się tam technik w pełnym kontakcie. Ochraniacze będą Ci potrzebne dopiero za kilka lat, kiedy będziesz chciał wystartować w zawodach. - Nie ucz się sam podstaw.
Często ludzie, chcą przyjść na pierwszy trening mając już jakąś podstawową wiedzę. Zupełnie niepotrzebnie, a może nawet zaszkodzić. Tak jak Ty, na zajęciach dla początkujących będą osoby, które dopiero zaczynają i też nie wiedzą jak wygląda karate. Po to przychodzisz na trening, żeby się wszystkiego po kolei nauczyć pod okiem instruktora. Jeśli wyrobisz sobie złe nawyki, ciężko będzie je wyplenić. - Nie bój się kontuzji.
Często można spotkać się z obawami, że na treningu pojawią się jakieś trudne ćwiczenia, przy których zrobimy sobie krzywdę albo od razu będziemy musieli z kimś walczyć. Jest to absolutnie bezpodstawne. Wszystkie ćwiczenia są odpowiednio przygotowane i dostosowane do stopnia zaawansowania, mogą być dla Ciebie trudne, ale nie niebezpieczne. O walkach nie ma w ogóle mowy i to przez bardzo długi czas. - Nie spóźnij się.
Oprócz samego faktu, że nie wypada się spóźniać, bo to powoduje niepotrzebne zamieszanie. Jeśli się spóźnisz przegapisz wstęp i ciężej będzie Ci się odnaleźć. Oczywiście, to czego możesz się dowiedzieć na początku treningu będzie jeszcze wielokrotnie powtarzane i na pewno sobie poradzisz. - Nie przejmuj się, że przegapiłeś pierwszy trening lub nawet kilka.
Podstawy, których uczysz się na pierwszych treningach są powtarzane na każdych zajęciach i spokojnie zdążysz wszystko nadrobić.
Jak wygląda pierwszy trening:
- Ceremonia rozpoczęcia.
Każdy trening rozpoczyna się tradycyjną ceremonią, która trwa kilka minut. Jest ona bardzo ważna, bo podkreśla korzenie karate, a także pozwala odpowiednio "nastawić się" do treningu. - Rozgrzewka.
Rozgrzewka jest podstawą przed każdą aktywnością fizyczną i zazwyczaj trwa ok. 15 minut. Pozwala przygotować nasze ciało do wzmożonego wysiłku. W przypadku grup początkujących może zajmować więcej czasu. - Trening właściwy.
W tej części uczymy się technik karate. Jeśli chodzi o kilka pierwszych zajęć, w tej części poznajemy też obowiązujące zasady i słownictwo. W przypadku grup najmłodszych nauka technik odbywa się najczęściej poprzez zabawę. - Ćwiczenia relaksacyjne.
Te ćwiczenia są bardzo ważne w przypadku grup zaawansowanych, gdzie wysiłek podczas treningu jest bardzo duży. Ale powinno się je stosować w każdych grupach, bo pomagają rozluźnić mięśnie i przywrócić organizm do normalnego stanu. Zdarza się jednak, że nie zawsze starcza czasu na ten element w treningu, nie jest on jednak obowiązkowy, a jedynie pomocny. - Ceremonia zakończenia.
Ceremonia zakończenia wygląda dokładnie tak samo jak ceremonia rozpoczęcia. Pozwala się przez chwilę wyciszyć i mentalnie zakończyć trening.
Jak wybrać odpowiedni klub:
-
Jeżeli chcesz rozpocząć trening karate tradycyjnego sprawdź, czy jest zarejestrowany w Polskim Związku Karate Tradycyjnego.
-
Znalazłeś klub w swojej okolicy, ale mieszkasz poza miastem i dojeżdżanie na treningi będzie dla Ciebie niewygodne.Zadzwoń do trenera i zapytaj, czy nie prowadzi sekcji w Twojej miejscowości. Kluby często organizują zajęcia w okolicznych mniejszych miastach lub wsiach.